10 BŁĘDÓW NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH PRZY WYBORZE…dalszej ścieżki edukacyjnej
Każdy młody człowiek w klasie maturalnej stoi przed dylematem co dalej ze sobą począć? Iść do pracy? Uczyć się dalej? Jeżeli się uczyć to na jakiej uczelni i na jakim kierunku?
Zastanawiając się nad tym wszystkim, ważne jest to aby popełnić jak najmniej błędów przy dokonywaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.
Początek roku szkolnego dla maturzystów to nie tylko czas wyboru przedmiotów maturalnych, ale również okres, kiedy zaczynają podejmować decyzję na temat tego, co będą robić po skończeniu szkoły średniej. Przytłaczająca większość maturzystów, tj. 95% decyduje o kontynuowaniu nauki w szkołach wyższych. Decyzja jest trudna bo uczelnie oferują coraz to większe możliwości. Nic więc dziwnego, że wybierając edukacyjną ścieżkę młodzi ludzie popełniają błędy.
Błąd 1
MYLISZ KIERUNEK Z ZAWODEM
Zapamiętaj! Kierunek to nie zawód. Oraz: wybór kierunku nie determinuje ścieżki zawodowej
Oczywiście – są zawody i branże, w których wymagane jest skończenie określonych studiów, ponieważ dzięki tym studiom poznamy teorię i zdobędziemy kluczowe dla danego zawodu umiejętności. Jako przykład możemy podać tutaj prawo, kierunki inżynieryjne takie jak budownictwo czy mechanika, oraz kierunki okołomedyczne.
Musisz wiedzieć, że w zdecydowanej większości obecnie oferowanych na rynku zawodów nie wymaga się dyplomu ukończenia konkretnego kierunku, lecz raczej określonych umiejętności.
Błąd 2
NIE ZADAJESZ SOBIE PYTANIA O WŁASNE OCZEKIWANIA WOBEC UCZELNI I SYSTEMU EDUKACJI
Przystępując do wyboru kierunków, powinno się zacząć od pytania o cel ( co dzięki studiom chcesz osiągnąć) i oczekiwania wobec edukacji ( jakie kompetencję i wiedzę studia mi dadzą).
Zdobądź wiedzę na targach Salon Maturzysty Perspektywy, skorzystaj z informatora. Dzięki zgromadzonej informacji z różnych źródeł nie będziesz etykietować kierunków na podstawie jego nazwy czy popularności.
Błąd 3
SUGRUJESZ SIĘ NAZWĄ KIERUNKÓW, NIE CZYTASZ OPISU PRZEDMIOTÓW
Socjologia, architektura, prawo, psychologia, kryminalistyka – brzmi ciekawi, prawd? Oglądałeś seriale o prawnikach, śledczych i myślisz że znasz ten zawód. Nic bardziej mylnego.
Co roku uczelnie tworzą specjalizację i kierunki, które mają odpowiadać potrzebom rynku. Kiedy więc poważnie myślisz o wybraniu kierunku dla siebie, przeczytaj dokładnie opis danych studiów. Jak wygląda program studiów?. Jakie przedmioty są obowiązkowe, a jakie fakultatywne?. Jaką literaturę omawia się na zajęciach?. Wiedząc to wszystko unikniesz zdziwienia i rozczarowania.
Błąd 4
NIE ANALIZUJESZ TEGO, JAK FAKTYCZNIE LUBISZ SIĘ UCZYĆ I CO CIĘ INTERESUJE
Ten błąd jest po części związany z błędami pokazanymi wyżej – to znowu ty starasz się dopasować do kierunku , zamiast znaleźć kierunek na miarę swoich możliwości i aspiracji.
Wyobraź sobie swój wymarzony tydzień na uczelni – o czym się uczysz? jakie umiejętności rozwijasz? Jaką twardą wiedzę nabywasz? Czego się uczysz o świecie? Takie pytania bardzo pomagają – maturzyści zaczynają zdawać sobie sprawę z tego , czego chcą się uczyć.
Co daje taka analiza? Dzięki niej zdajesz sobie sprawę z tego, co cię naprawdę interesuje.
Błąd 5
STOSUJESZ DOWODY ANEGDOTYCZNE
Jak często słyszysz „ Bo syn dzięki tym studiom zrobił karierę”, „Bo przyjaciółka jest prawnikiem i dużo zarabia”…. To ty decydujesz o własnej ścieżce rozwoju i ty poniesiesz konsekwencje swoich wyborów.
Nie oznacza to jednak, że swoje wybory musisz dokonać sam – szukaj mentorów, słuchaj historii. Ogromnie dużo można się nauczyć na podstawie błędów i sukcesów innych ludzi. Zwłaszcza tych którzy są od nas mądrzejsi o pewne doświadczenia.
Podeprzyj się statystykami, sprawdź co mówią badania i rzetelne dane, jakie są globalne trendy.
Błąd 6
MASZ NIEREALISTYCZNE ZAŁOŻENIA
Myślisz, że idealna praca czy idealne studia istnieją? Muszę sprowadzić cię na ziemię : ideały nie istnieją. To zupełnie normalne że w ciągu 5 lat nauki pojawią się przedmioty którymi się zafascynujesz ale będą też takie z których chętnie pójdziesz na wagary.
To samo jest z pracą – często trzeba będzie mierzyć się z trudnymi momentami, czasem ze żmudnym i nudnym zadaniem.
Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, przestaniesz czuć tak duże ciśnienie i zaakceptujesz rzeczywistość.
Błąd 7
BOISZ SIĘ PODJĄĆ DECYZJĘ I WZIĄĆ NA SIEBIE KONSEKWENCJE
„Bo co jeśli mi się nie spodoba?” , „Bo co jeśli stracę czas?”. Jasne, każdy z nas ma takie obawy , to zrozumiałe. A jeśli zdecydujesz się na kierunek, który po roku zmienisz? Nic się nie stanie! Wierz mi, z perspektywy całego życia ten rok to nie jest tak dużo. Dodatkowo zawsze możesz z tego doświadczenia wynieść wiedzę i umiejętności, które później ci się przydadzą.
Błąd 8
MYLNIE PRZYWIĄZUJESZ DO TEJ DECYZJI WAGĘ
Co to znaczy „mylnie’’? Nic innego niż to, że za bardzo lub za mało przejmujesz się wyborem studiów. Myślisz, że jak nie wybierzesz teraz właściwych studiów, to twoja złą decyzja zaważy na całym twoim przyszłym życiu i stracisz szansę na karierę? Albo odwrotnie: myślisz, że wybór kierunku kompletnie nie ma znaczenia, jest ci wszystko jedno, byleby zdobyć papier? Tymczasem prawda jak zwykle leży pośrodku.
Błąd 9
NIE SYSTEMATYZUJESZ WIEDZY O UCZELNIACH
Szukasz informacji, czytasz, analizujesz zestawienia i przeglądasz informator, a dalej masz wrażenie że jesteś w punkcie wyjścia. Zrób prostą tabelkę, w której wpiszesz wszystkie interesujące cię uczelnie, kierunki, wymagania. W taki sposób usystematyzujesz wiedzę.
Błąd 10
NIE ODRÓŻNIASZ FAZY DECYZJI OD FAZY EKSPLORACJI
Są osoby, które faktycznie bardzo wcześnie odnajdują swoją drogę, jednak zdecydowana większość z nas najpierw się musi trochę porozglądać, zanim podejmie decyzję. Etap który masz 18-25 lat - jest właśnie fazą eksploracji. Zdobywania bardzo różnej wiedzy, wielu umiejętności, tworzenia szerokiej sieci kontaktów, podejmowania różnych decyzji/prac, żeby zobaczyć, w których świetnie sobie radzisz i jakie twoje umiejętności przydają się innym.
Źródło: Perspektywy nr 9 2020r.
Przydatne strony z zakresu doradztwa zawodowego :
www.edukacja.warszawa.pl -tu jest zakładka z doradztwa
www.jobcoaching.com.pl/doradztwo-zawodowe/
Agnieszka Kuksinowicz