Dzisiaj, 19 kwietnia 2021 roku, obchodzimy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawski.

Nasza Bursa leży w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej granicy getta, wydzielonego przez niemieckich okupantów na terenie Warszawy miejsca izolacji osób pochodzenia żydowskiego.

W ramach precyzyjnie zaplanowanej akcji eksterminacji ludności żydowskiej, w wyniku przymusowych przesiedleń w getcie zgromadzono około 450 tysięcy osób. Pozbawiono ich możliwości swobodnego przemieszczania się poza mury oddzielające ten teren od reszty miasta. Funkcjonowanie tej specjalnej strefy było tymczasowe, czego dowodziły kolejne akcje likwidacyjne, polegające na wywożeniu Żydów do obozów koncentracyjnych, w których dokonywano na nich masowych mordów.

Powstanie w getcie wybuchło w dniu, kiedy oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej jego likwidacji. Trwało od 19 kwietnia 1943 roku do połowy maja tegoż samego roku.

Liczba ofiar działań niemieckich okupantów w getcie warszawskim szacowana jest na 400 tysięcy osób, które zmarły w wyniku głodu, chorób i ostatecznie w obozach koncentracyjnych, do których ich wywożono.

Nie chcemy zapomnieć o tych wydarzenia, które powinny być przestrogą dla nas wszystkich,  dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami prezentowanymi przez Muzeum Polin, jego akcją Żonkile i przypominania o tym, że getto nie było „dzielnicą żydowską”, jak również je nazywano, lecz ostatnim miejscem życia setek tysięcy niewinnych ludzi, których historia, tożsamość i prawo do istnienia miały zostać wymazane ze świadomości kolejnych pokoleń.

A jeśli szukacie informacji, dlaczego żonkil stał się symbolem powstania w getcie warszawskim, zapraszamy do lektury artykułu na ten temat:

Dlaczego żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim? (kurierhistoryczny.pl)

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

POLIN | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Materiały Wikipedii na temat getta warszawskiego

Getto warszawskie – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Magdalena Jachowicz