,,Aktywność rodzi pozytywność”
Tym hasłem posługuje się jeden z biegaczy , który ma swój liczny Fanpage o nazwie Positive Marcin „
Za to Ewa Chodakowska przywołując przede wszystkim kobiety do aktywności fizycznej w kółko opisuje ENDORFINY.
Robert Lewandowski podczas wręczenia nagrody „Przeglądu Sportowego” namawia do aktywności fizycznej, a jego żona stworzyła aplikacje z ćwiczeniami czy napisała kilka książek.
Jest wiele osób popularnych przez osiągnięcia sportowe, albo których sposobem na życie jest promocja zdrowego aktywnego trybu życia.
Sport przeżywa prawdziwy renesans……
Czy aktywność fizyczna poprawia tylko sylwetkę?
Czy aktywność fizyczna jest naprawdę ważna?
Czy aktywność fizyczna poprawia samopoczucie?
A może aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę XXI wieku, czyli raka?
Na te kilka pytań postaram Wam się odpowiedzieć.
Odp. 1 Czy aktywność fizyczna poprawia tylko sylwetkę?
Od dawna człowiek interesuje się sportową sylwetką dla przykładu słynny Dyskobol rzeźba Myrona, wykonana w V w. p.n.e., przedstawiająca atletę rzucającego dyskiem. W tej kwestii mało się zmieniło, od zawsze chcemy wyglądać atrakcyjnie. Sport nie poprawia tylko sylwetki , ale wiele osób uprawia sport tylko i wyłącznie ze względu na ten aspekt, nie zdając sobie sprawy jak wiele dobrego robi dla swojego organizmu. Oczywiście mam na myśli sport uprawiany w formie rekreacyjnej, bo jak wiadomo każdy sport wykonywany wyczynowo nosi ze sobą masę dysfunkcji.
Odp 2. Czy aktywność fizyczna jest naprawdę ważna?
Niby odpowiedz jest oczywista , ale w obecnych czasach kiedy większość z nas jest przykuta do monitora komputera czy telefonu, aktywność fizyczna zdecydowanie maleje. Dietetycy, ortopedzi, rehabilitanci, psychologowie biją na alarm !!!! W czasie pandemii nasza wydolność fizyczna zdecydowanie spadła . Siedzący tryb życia może być bardzo niebezpieczny, a już w szczególności przed ekranem! Nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo otyłości, ale też m.in. nadciśnienia, osteoporozy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca czy cukrzycy. Coraz więcej osób narzeka na bóle kręgosłupa , a nawet ma już poważne zwyrodnienia.
Odp. 3 Czy aktywność fizyczna poprawia samopoczucie?
Zdecydowanie tak . Endorfiny nazywane naturalną morfiną , łagodzą ból, wywołują dobre samopoczucie, łagodzą stres. Każda aktywność fizyczna, która trwa powyżej 30 minut uwalnia ten hormon szczęścia. ,,W wielu badaniach naukowych wykazano, że systematyczna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, może obniżyć ryzyko wystąpienia depresji, a także wspomóc jej leczenie. WHO (World Health Organization) rekomenduje aktywność fizyczną trwającą ok. 45 minut 3 razy w tygodniu dla osób chorujących na depresję”.
Odp. 4 A może aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę XXI wieku, czyli raka?
Jest wiele publikacji na ten temat, ja pozwoliłam sobie przytoczyć kilka.
Ćwiczenia fizyczne mogą wspierać nie tylko profilaktykę chorób cywilizacyjnych, ale także pomagać pacjentom, którzy cierpią na choroby przewlekłe, takie jak nowotwory. Z badań wynika bowiem, że do 2030 roku liczba zachorowań na różnego rodzaju nowotwory może wzrosnąć aż do 75%. O tym, że rak piersi występuje w 30–40% rzadziej u kobiet wykazujących dużą aktywność w porównaniu z tymi, które ćwiczą w niewielkim zakresie, można dowiedzieć się z artykułu "Analiza czynników ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet po mastektomii – badania "który ukazał się w 2017 roku, autorstwa prof. nadzw. UR dr hab. n. med. Bożeny Karczmarek-Borowskiej i mgr Agnieszki Walowskiej.
Lekarze zalecają aktywność fizyczną osobą chorującym na różnego rodzaju nowotwóry. Z badań zaprezentowanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej jasno wynika ,że regularna aktywność fizyczna poprawia jakość życia pacjentów i ółagodzi przebieg choroby.
Ruch również zmniejsza zachorowalność na raka gruczołu krokowego i jelita grubego. Co prawda nie ma jednoznacznych danych w odniesieniu do raka szyjki macicy, ale wg danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego opublikowanych w „Cancer Journal of Clinicians” (2012 r.) siedzący tryb życia może zwiększyć ryzyko zachorowań na tego typu nowotwór.
Dla zainteresowanych na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl Jarosław Gośliński dokładniej opisuje wpływ aktywności fizycznej na rozwój choroby nowotworowej.
https://www.zwrotnikraka.pl/aktywnosc-fizyczna-a-choroba-nowotworowa/
Mam nadzieję ,że po tym wpisie chociaż JEDNA Z Was poprawi swoją aktywność fizyczną ;)
Postanowienia dla zdrowia :
- ćwiczę 3 razy w tygodniu,
- staram się chodzić jak najczęściej 10000 kroków dziennie,
- piję 2 litry wody dziennie,
- jem dużo warzyw i owoców,
- ograniczam słodycze L
- wysypiam się,
- spędzam czas wolny na świeżym powietrzu np. zamiast jazdy samochodem wybieram rower,
- wykonuje badania profilaktyczne…
Ciekawe czy mi się uda ?
Może Wy macie swoje postanowienia na poprawienie swojego stanu zdrowia?
Źródła:
Krajowy Rejestr Nowotworów onkologia.org.pl
Stowarzyszenie Przeciwko Depresji depresja.org
zwrotnikraka.pl
Małgorzata Walczak