We wtorek 21 września ponownie chętne wychowanki bursy wybrały się na spacer śladami Powstania Warszawskiego pod okiem przewodniczki Marty, która już kolejny raz pobudziła w nas wielkie zainteresowanie historią stolicy. Dowiedziałyśmy się dużo na temat tego ważnego wydarzenia. W czasie wyjścia towarzyszyły wychowawczynie: p. Anna Smolis i p. Agnieszka Kuksinowicz.

Podróżując historycznym szlakiem Warszawy mogłyśmy zauważyć dużo ciekawych obiektów i miejsc związanych z Powstaniem. Marta pokazała nam między innymi budynek Banku Polskiego, który do tej pory posiada znaczne ślady po pociskach z tamtego okresu. Widziałyśmy pomnik Nike, który przez postawienie nowego budynku został przeniesiony na swoje obecne miejsce. Byłyśmy również przy szpitalu dostępnym dla Polaków podczas Powstania Warszawskiego, skąd mężczyzna o pseudonimie ,,Feliks" uratował dużo osób. Były one przenoszone przez Niemców przez Ogród Saski, który również miałyśmy przyjemność zobaczyć. Był to jeden z najbardziej chronionych terenów. Interesująca również była informacja , iż budynek Hotelu Warszawa był bardzo ostrzeliwany w trakcie powstania. Udało mu się  przetrwać dzięki silnej konstrukcji, opadły z niego tylko cegły.

Po tej długiej, ale bardzo ciekawej wycieczce wróciłyśmy do bursy. To wyjście pomogło nam zrozumieć to straszne wydarzenie jakim było Powstanie Warszawskie i w jakimś stopniu wczuć się w to, co musieli przeżywać tamtejsi ludzie.

Relacja wychowanki Amelii Bursztyka