11 kwietnia 2018 roku odbył się w naszej placówce już po raz czwarty Międzybursowy Konkurs Wiedzy o Warszawie. W roku Setnego Jubileuszu Odzyskania Niepodległości przez Polskę skupiliśmy się na tematyce związanej z Warszawą z okresu tuż po odzyskaniu niepodległości. Zachęcaliśmy uczestników konkursu do zapoznania się a albumami wydawnictwa Bosz ukazującymi Warszawę w tym czasie, „Warszawa lata 20” oraz „Warszawa lata 30”.

Do udziału, podobnie jak w ubiegłych latach, zaprosiliśmy wychowanki i wychowanków ze wszystkich warszawskich burs prowadzonych przez Miasto stołeczne Warszawę. Ze względu na warunki organizacyjne, wprowadziliśmy limit miejsc, w konkursie mogło wziąć udział 30 zawodników reprezentujących 5 burs. Ponieważ z Bursy nr 4 i Bursy nr 8 chętni nie zgłosili się, mimo wprowadzonego limitu, wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział. Nasz konkurs cieszy się popularnością. Gościliśmy zawodników z Bursy nr 5 i z Bursy nr 6.
Zawodnicy walczyli o wartościowe nagrody, karty upominkowe do Empiku. Za zajęcie I miejsca przewidziano kartę w wysokości 150 zloty, za zajecie II miejsca  kartę za 100 złoty, zaś za zajęcie III miejsca kartę opiewającą na kwotę 50 zlotych.

W roku 2018 przewidziano również drobne nagrody dla wszystkich osób biorących udział w konkursie. Każdy uczestnik otrzymał firmową filiżankę EDSM- czyli Zespołu Placówek Europejski Dom Spotkań Młodzieży w skład, którego wchodzi Bursa nr 1.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursy pieczę sprawowało jury, w skład którego weszli nauczyciele z każdej z burs biorących udział w konkursie: Pani Justyna Majek z Bursy nr 1, Pan Dariusz Jakubiak z Bursy nr 6 i Pan Tadeusz Szczepanowski z Bursy nr 5.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Po zakończeniu każdego etapu wyświetlana była prezentacja z poprawnymi odpowiedziami.

W pierwszej części wszyscy uczestnicy, rozwiązywali test składający się z 18 pytań, sprawdzający wiedzę dotyczącą Warszawy z lat 1918-1939. Uczestnicy reprezentowali bardzo wyrównany poziom.

W drugim etapie, do którego przeszło już tylko 7 uczestników, pytania były wyświetlane w formie prezentacji,  należało udzielić na nie odpowiedzi pisemnej. W etapie tym uczestniczyło 5 wychowanek z Bursy nr 1 i po jednej osobie z Bursy nr 5 i Bursy nr 6.

Po drugim etapie, wiadomo już było kto zajął III miejsce, natomiast o miejsce I dwójka zawodników z taką samą liczbą punktów musiała powalczyć w dogrywce.
Zwycięzcą IV Międzybursowego Konkursu Wiedzy o Warszawie okazał się reprezentant Bursy nr 6 Maksymilian Moskal, drugie miejsce zajęła wychowanka Bursy nr 5 Oliwia Rzepecka, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale wychowance Bursy nr 1 Julii Friedzie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się bogatą wiedzą varsavianistyczną.  Dziękujemy za udział, zachęcamy do przygotowań i przyłączenia za rok do grona zawodników w V Międzybursowym Konkursie Wiedzy o Warszawie.

Przedsięwzięcie z ramienia Zespołu Placówek Europejski Dom Spotkań Młodzieży Bursy nr 1 przygotowywały panie Katarzyna Augustowska, Iwona Krop-Machalica i Edyta Suwała, którym serdecznie dziękujemy.